Oyuncaklar ve Dil Gelişimi

1 Şubat 2016 tarihinde yazıldı.
oyuncak_secimi

Çocuklarımız için uygun bir oyuncak seçimi internette ebeveynlerin en çok araştırdıkları konulardan biri. Son zamanlarda yapılan bir araştırma da kafaları daha da karıştıracağa benziyor. Araştırma sonucunda ışıklı, müzikli ve konuşan elektronik oyuncakların okul öncesi çocuklarda dil gelişimini yavaşlattığı saptanmış.

Bu tarz pahalı ve zeka gelişimine katkıda bulunduğu düşünülen oyuncaklar için Northern Arizona Üniversitesi araştırmacıları şöyle diyor; Oyuncaklar konuşup, şarkı söylüyorsa bebekler bunları yapmıyor…

23 Aralık 2015′te JAMA(Journal of American Medical Association) Pediatrics’in online versiyonunda yayınlanan araştırma sonuçları ebeveynlerin bu tarz oyuncaklar alma konusundaki fikirlerini değiştiriyor.

Araştırma çocukları 10 – 16 aylık arası olan 26 ailenin üzerinde yapılmış. Araştırmacılar, işitsel ekipmanlarla katılımcıların evlerindeki oyun zamanlarını gözlemlemişler.

Her aileye 3 grup oyuncak verilmiş. İlk grupta bebekler için laptop, konuşan çiftlik ve bebekler için cep telefonu; ikinci grupta daha geleneksel olan ahşap yap-boz, şekil ayırıcı ve üstünde resimler olan küpler varmış. Katılımcılara aynı zamanda 5 adet, içinde çiftlik hayvanları,şekiller ve renkler olan kitaplar verilmiş.

Araştırma sonucunda ışıklı, müzikli ve konuşan oyuncakların dil gelişimine katkısının geleneksel oyuncaklardan daha az olduğu saptanmış. Aynı zamanda bu elektronik oyuncakların bebekler arasında düşük nicelikte ve kalitede bir dile yol açtığı da ortaya çıkmış.

Araştırmada çocuklar bu tip oyuncaklarla oynarken ebeveynler daha az konuşmuş. Çocuklar ve ebeveynler arasında karşılıklı konuşma daha az olduğu gibi, ebeveynler daha az sıklıkta çocuklarına cevap vermişler. Bebekler de bu oyuncaklarla oynadıklarında daha az ses çıkarmışlar.

Öte yandan kitaplar ise ebeveynler ve bebekler arasında en çok söz alışverişine yol açan grup olmuş.

Çok küçük çocuklara kitap okumanın potansiyel yararları birçok araştırmayla kanıtlanmıştır. Bu araştırma; geleneksel tipte oyuncakların yol açtığı iletişim etkileşiminin, kitap okuma sırasında ortaya çıkan etkileşim kadar zengin olabileceğine dikkat çekmiştir.

Araştırmacılar, araştırmanın küçük bir grupta ve benzer özelliklere sahip ailelerde gerçekleştirildiğini belirtmişler. Yoğun programı olan ailelerin küçük çocuklarıyla harcayacakları kaliteli zamana özen göstermelerini tavsiye etmişler.

“Ses çıkartan veya ışıklı oyuncaklar yönelme refleksini harekete geçirme yoluyla çocukların dikkatine hükmetmede çok etkilidir. Bu ilkel refleks, zihni görsel veya işitsel uyarıcılara odaklanmak zorunda bırakır.” diye eklemiş Dr Jenny Radesky (University of Michigan Medical School) ve Dr Dimitri Christakis (Seattle Children’s Hospital)

Oyun sırasında oluşan karşılıklı konuşmalar çocuklara dil öğretmenin yanında, okuma-yazma, rol oyunu, sıraya girerek oynama gibi sosyal beceriler için de temel oluşturmaktadır…

Araştırmada sesli ve ışıklı oyuncaklar cazip görünse de, çocukların etraflarındaki dünya ile ilgilenmesine engel olmaktadır kararına varılmıştır…

0 yorum

Bir Cevap Yazın