Oxford Gezi Rehberi

23 Haziran 2015 tarihinde yazıldı.
oxford

Oxford, İngiltere’ye gelip ziyaret edilmeden dönülmemesi gereken yerlerden biri…Şehir olarak Oxford-Cambridge karşılaştırması çok yapılır ama her ikisinde de yaşamış biri olarak önce mutlaka Oxford’u görün derim…Bizim hem nikahımızın olduğu hem de ilk bebeğimizi kucağımıza aldığımız yer olduğu için özel. Peki nereleri gezsek,nerede kalsak,ne yesek ne içsek derseniz de size mini bir gezi rehberi…

Oxford merkezi birbirinden güzel üniversite binalarıyla dolu. Oxford Üniversitesi 38 kolejden oluşuyor… Kolejler belli zamanlarda ziyaretçilere açık…

Bodleian Library
Oxford Üniversitesi’ne bağlı Avrupa’daki en eski kütüphanelerden biri.1602 yılında kurulmuştur.Bazı kısımları ziyaretçilere açıktır. Ziyaret gün ve saatleri için www.bodleian.ox.ac.uk adresine bakabilirsiniz.

Radcliffe Camera
1737-1749 yılları arasında inşa edilmiştir. Bodleian Kütüphanesi’ne bağlıdır.

University Church of St. Mary the Virgin
Oxford Üniversitesi’ne ait bu kilise ziyaretçiye açıktır. Kulesine çıkıp harika manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.Kilisenin önündeki panodan programlarla ilgili bilgi alabilirsiniz.Çok güzel klasik müzik konserleri olur.Eğer baharda geliyorsanız kilisenin önündeki pembe manolya ağacı görülmeye değer.
www.university-church.ox.ac.uk

Carfax Tower
Oxford’un en işlek iki caddesinin kesiştiği yerdedir.13. yüzyılda yapılmış bir kilisenin kalıntısıdır. 99 basamağı çıkınca güzel bir Oxford manzarası ile karşılaşıyorsunuz…

Sheldonian Theatre
Oxford Üniversitesi’nin mezuniyet törenleri burada olur. Ünlü mimar Sir Christopher Wren tarafından tasarlanmıştır. Burada güzel konserler olur. Ziyaretinizden önce biletlere www.oxfordplayhouse.com’dan bakabilirsiniz.

Christ Church College
Oxford Üniversitesi’nin en büyük kolejidir. Ana girişindeki çan kulesinin adı Tom Tower,en çok fotoğrafı çekilen yerlerden birisi sanırım.Katedral ve Great Hall belirli saatlerde ziyaret edilebilir.Great Hall, Harry Potter filmlerini izleyenlere yabancı gelmeyecek:) Ziyaret saatleri için www.chch.ox.ac.uk adresine bakabilirsiniz.Alis Harikalar Diyarında yazarı Lewis Carroll hem burada okumuş hem de öğretim görevlisi olarak çalışmış. Hatta kolejin karşısında Alice’s Shop var,Alice meraklılarına duyurulur.

Have güzelse Christ Church Meadow’da piknik yapabilir veya nehir kenarında yürüyebilirsiniz.Geldiğiniz mevsime göre nehirde kürek yarışları için antrenman yapan öğrenciler görebilirsiniz.

Museum of Natural History
Üniversiteye bağlı bu müzede özellikle çocukların da ilgisini çekebilecek fosiller,mineraller var…Bu müzenin içinden Pitt Rivers Müzesi’ne geçiş var. Pitt Rivers bir antropoloji müzesi,eğer çocukla geliyorsanız önce kendiniz bir bakın çünkü çocukların korkabileceği objeler bulunuyor. Ne olduğunu söylemeyeceğim,size de sürpriz olsun! Ziyaret saatleri için şu adreslere bakabilirsiniz.
www.oum.ox.ac.uk
www.prm.ox.ac.uk

Ashmolean Museum
En alt katında çocuklar için çok güzel aktiviteler var. Sık sık değişen sergiler için www.ashmolean.org adresine bakabilirsiniz.

Covered Market

Kapalı semt pazarının İngiliz versiyonu,mutlaka görün ama

Hangi mevsimde gitsek hava güzel olur acaba diye düşünüyorsanız,bunun cevabını verebilecek kimse yok maalesef:) 1 saat içinde dört mevsimi yaşayabileceğiniz bir ülke burası…Kışları oldukça soğuk olur, yazın da Oxford’da dil için gelen öğrenci grupları sebebiyle adım atamazsınız.Baharda eğer güneş de varsa içiniz açılır,herşey yeşerir,çiçek açar.

Gelmek istiyoruz ama nerede kalsak derseniz de işte birkaç öneri…

The Randolph Hotel – Şehrin göbeğinde,Ashmolean müzesinin tam karşısında Müfettiş Morse dizilerinden hatırlayabileceğiniz otel. 5 çayı deneyimi yaşamak isterseniz rezervasyon yaptırmayı unutmayın…

Old Bank Hotel – High Street üzerinde,şehrin tam kalbindedir

Malmaison – Değişik bir deneyim arıyorsanız,bu otel eski bir hapishane…Hücreler odalara dönüştürülmüş,bayağı ilginç…

Şehir merkezinin birazcık dışında Summertown bölgesinde de pek çok otel ve B&B var…

Neler yesek,hangi publara gitmeden dönmesek derseniz de işte öneriler…Adresleri yazmıyorum ama buralar kime sorsan gösterir diyebileceğim yerler

The Eagle and Child – J.R.R Tolkien ve C.S. Lewis eski müdavimlerindenmiş…
King’s Arms – karşısındaki kitapçı Blackwells’e uğramayı da unutmayın…
The White Horse
The Head of The River
The Bear
Lamb&Flag – Thomas Hardy “Adsız Sansız Bir Jude”u burada yazmış…
Turf Tavern

Yemek için önerebileceğim pubların ikisi de birazcık şehrin dışında ama toplu taşıma ile ulaşılabilir…
The Perch – Binsey Village www.the-perch.co.uk
The Trout Inn – Wolvercote www.thetroutoxford.co.uk
Şehir merkezinde yemek için çok alternatif var…
Hint yemeği derseniz Chutneys
Çin yemeği derseniz SoJo
İtalyan Mamma Mia ve La Cucina benim beğendiklerimden…

Jericho bölgesinde de çok seçenek var,Mamma Mia da burada…

5 çayı için başka bir başka öneri de Grand Cafe…İç dekoruna hayranlıkla bakmak için bile gidilir…

Vaults & Garden Cafe – harika Radcliffe Camera manzarasıyla benim Oxford’da en sevdiğim yerlerden biri…

Hafif birşeyler yiyelim derseniz St Giles üzerinde Greens Cafe ve St Giles’ Cafe benim önerilerim arasında
oxford

Şubat – Kasım ayları arasında geliyorsanız,yapılmadan dönülmemesi gereken şeylerden biri de “punting” yani nehirde sandalla gezi…Kürekleri kendiniz çekebileceğiniz gibi (kolay gibi görünüyor ama öyle değil) kayık kiraladığınız yerden birini ayarlayabilirsiniz. Yanınıza yiyecek içecek alıp mini piknik bile yapabilirsiniz.

Size şimdiden iyi gezmeler :)

0 yorum

Bir Cevap Yazın