Obeziteye Karşı Uyku

4 Aralık 2016 tarihinde yazıldı.

Geçenlerde yapılan bir araştırmaya göre uykusunu alamayan 3-4 yaş grubu çocuklar daha çok kalori alıyormuş. 3-4 yaş grubuna sorsan onların hiç uykusu gelmez,hatta yorgunluktan ağlar ama bulutların bugün şekillerinin güzel olmadığına bağlarlar huysuzluklarını. 3-4 yaş grubunda hala öğle uykusu uyuyan çok çocuk tanımıyorum açıkçası. Özellikle kardeşi olanlar sanki daha da erken bırakıyor öğle uykularını veya öğle uykusu bir şekilde baltalanıyor mu desek ki:) 3-4 yaş grubunun gece-gündüz toplam en az 11,5 en fazla 13 saat uykuya ihtiyaçları varmış.

Bu yaptıkları çalışmayla uyku ve obezite arasındaki bağı vurgulamışlar. Düzenli öğleden sonra uykusu olan 3-4 yaş grubu çocukların uykusundan 3 saat kesip, öğleden sonra uykusuna yatırmamışlar. Normal akşam uyku zamanlarından 2 saat daha geç yatırıp(ateşle oynuyorlar burada!), sabah normal uyanma zamanlarında uyandırılmışlar. Colorado Üniversitesi’nden Asistan Profesör Monique LeBourgeois’ya göre o gün çocuklar normalden %20 daha çok kalori, %25 daha çok şeker ve %26 daha çok karbonhidrat tüketmişler. Çocukların o gün istedikleri gibi uyumalarına izin verilmiş. Ertesi gün şeker ve karbonhidrat tüketiminde normal seviyeye indikleri halde normalden %14 daha fazla kalori ve %23 daha fazla yağ tüketmişler.

National Sleep Foundation’a göre 3-4 yaş grubunun %30′u yeteri kadar uyumuyormuş. Uykuyu alamadıkları gün ve ertesi günü aldıkları kalori miktarları da artış gösteriyormuş. Bu ve bu konuda yapılan diğer çalışmalarla yeterince uyumayan 3-4 yaş grubunun çocuk ve yetişkin hayatlarında obeziteye meyilli olacağı sonucuna varmışlar.

0 yorum

Bir Cevap Yazın