Çocuklarda Giyinme Takıntıları

3 Aralık 2013 tarihinde yazıldı.
çocuklarda giyinme takıntıları

‘Ah bizde de var bir tane’ deyişinizi duyabiliyorum…Özellikle okul öncesi çocuklarda çok görülen bir durumdur.Markette,manavda,fırında heryerde karşınıza çıkabilirler Rapunzel,Batman vs olarak… Hatta çoğu zaman kıyafetlerini kendileri seçtiyse hemen anlarsınız :)

Nedir peki bu takıntılı giyinme? Size bizim aileden bir örnek vereyim…3 ay sonra 5 yaşında olacak büyük kızım elbise dışında başka birşey giyinmek istemiyor. Birbirinden güzel pantolonlar dolapta dokunulmadan küçülüyor.Hava buz diyoruz,botlarımı giyer elbisemi giyerim diyor. Bu 3 yaşından beri böyle. Geçtiğimiz Eylül’de okula başladı,üniforma olayını nasıl sevdiğimi bilemezsinizJ Kızım da çok seviyor üniformasını,üniformanın elbise olmasının büyük payı var tabikiJ 2 yaşında olan küçük kızım da her sabah ‘Anne, else(elbise) istiyom’ demeye başladı…Arkadaşımın oğlu üzerinde araba resmi olmayan şeyleri kesinlikle giymiyor…Yakınlarda yapılan bir araştırma( May Ling Halim) cinsiyet odaklı giyinme takıntısını kızlarda 3-4 yaş grubunda %60 ile en üst seviyede olduğunu göstermiş. Araştırma Amerika’da değişik etnik grupları da içine alarak geniş katılımla yapılmış.5-6 yaş grubu kızlarda cinsiyet odaklı giyinme takıntısının da azaldığını belirtmişler. Peki ya erkek çocuklar? Erkek çocukların kıyafetlerinin cinsiyet bakımından kesin çizgilerle ayrılmadığını,kot pantolonun kızlar ve erkekler tarafından giyildiğini söyleyen araştırmacı, cinsiyet takıntılı giyinmenin (favori kahramanlar,resmi kıyafetler vs.) erkekler için 5-6 yaş grubunda en üst seviyeye ulaştığını belirtiyor.

Araştırmanın ilginç kısımlarından biri de ebeveynlerin bu konuya yaklaşımı… Ebeveynlerin pembe-mavi konusuna yaklaşımları ve çocukların giyinme takıntıları arasında bir ilişki bulamamışlar. Cinsiyet konusunda bilgili olan çocuklarda, yani kız doğunca kız olarak,erkek doğunca erkek olarak kalacağını bilen çocuklarda kıyafet takıntısının geçmesi biraz daha uzun sürüyormuş.

Bu araştırmayla ilgili en güzel haber, bu takıntıların sadece doğal gelişim süreçlerinden biri olup günün birinde geçeceği:)

0 yorum

Bir Cevap Yazın