Çocuk Dostu Mekanlar

11 Eylül 2014 tarihinde yazıldı.

Geçenlerde döndüğümüz İstanbul’da neler yaptık, neleri sevdik sizlerle paylaşmak istedim. 1 ay kadar İstanbul’da kaldık, sadece birkaç günlüğüne Bozcaada’da çocuk dostu bir otele gittik. Tatil detayları yakında blogda olacak.

Ziyaret ettiğimiz yerlerden birisi Marmara Forum AVM’deki Minopolis Çocuk Şehri’ydi. Kızlarım neredeyse 3 ve 5,5 yaşındalar. Minopolis’i sevdik ama daha büyük çocukların daha çok eğleneceğini düşünüyorum. Kızların yaşları küçük olduğu için her mesleği deneyimleme fırsatları olmadı.

Minopolis’e giriş ücretini ödedikten sonra Minopolis Express ile Minopolis Şehri’ne gidiyorsunuz.Kızlar bu trene bayıldılar,zor indirdik Banka,süt çiftliği,diş hastanesi,ambulans,moda stüdyosu,güzellik salonu,hastane,polis istasyonu,itfaiye,bilim atölyesi,gazete,radyo gibi yerlerde çalışma fırsatı buluyor çocuklar… Yaklaşık 30 farklı istasyon olduğunu söylediler. Giriş ücretini ödediğinizde karşılığında 100 Minos para değerinde bir çek veriliyor. Minopolis Express ile Minopolis’e ulaştığınızda bu çeki bankada bozdurup 100 Minos paranızı alıyorsunuz. Bazı istasyonlarda para harcıyorsunuz,bazı istasyonlarda ise para kazanıyorsunuz. Mesela top havuzlu filan minik bir oyun alanı var,oraya girerken Minos para veriyorsunuz. Küçük kızımın ilgisini en çok burası çekti. Arada her şehir gibi ambulans sesi duyuluyor veya itfaiyeciler”yangın vaar” diye bağırıyorlar. İzlemesi bile eğlenceliMinopolis 4-14 yaş arası için uygunmuş,ancak ben deneyimimize dayanarak 7-8 yaşlarındaki çocukların yaş engeline takılmadan daha çok eğleneceğini düşünüyorum. İçerde yemek yemek isterseniz Sbarro ve Burger King var. Onun dışında Muffin Cafe diye minik bir kafesi var.Fikir olarak gerçekten güzel, çocuklar gayet mutlu koca bir gün geçirebilir burada.

miniapolis
miniapolis
Oyuncak Müzesi’nin ne kadar güzel olduğunu birkaç arkadaşımdan duydum. Bizim kızlar İstanbul trafiğine alışık olmadıkları için genelde haftaiçi trafik daha sakinken(!) gitmeye çalıştık gezmelerimize. Haftaiçi gittiğimiz için herhangi bir atölye çalışmasına denk gelemedik. Sunay Akın harika bir eski İstanbul evinin içinde rüya gibi bir yer yapmış. Oyuncaklara baktıkça “Aaa,ben bunları hatırlıyorum”deyip durdumBenim ve kızların en çok ilgisini çeken bölüm bebek evleri oldu…Küçükken hep bir bebek evim olsa diye düşünürdüm.. Küçükken bebek evim olmadı ama 2 sene önce eşim,kızlar için işten vakit kalan zamanlarında yapıp 3 ayda bitirdiği bir bebek evi yaptı. Ben de geç de olsa içini eşimle birlikte dizayn ettiğimiz bizim için çok özel olan bir bebek eviyle oynama fırsatını yakaladım.  O yüzden Oyuncak Müzesi’nde gördüğümüz koleksiyon bizi büyüledi. Hele bir şapkacı var ki görmeniz lazım Bu arada benim gibi bebek evi severlerin fırsatları olursa ziyaret etmeleri gereken  başka bir yer ise,İngiltere’deki Windsor Kalesi…Burada Kraliçe Mary’nin bebek evi bulunuyor… İnanılmaz güzellikte monarşiye yakışır bir bebek evi…Bebek evi deyince konu dağılıverdiKızların çok beğendiği diğer bölüm ise tren kompartımanı oldu. Trenleri sergiledikleri bölüme bir de tren kompartımanı yapmışlar,kızlar orada oynamaya bayıldılar…En alt katta renkli çocuk kitaplarından çıkmış gibi şeker mi şeker bir kafe var. Dışarda minik bir oyun alanı var ama öyle yağmur yağıyordu ki bakma fırsatımız olmadı.

oyuncak müzesi
oyuncak müzesi
Uzun zamandır İnstagram’da takip ettiğim Kids Nook Kitabevi’ni ziyaret etme fırsatı da bulduk. Biz yine trafik korkusundan haftaiçi bir gün seçtiğimizden bir aktiviteye denk gelemedik. Kids Nook’ta hem Türkçe,hem İngilizce masal anlatıları var.Sanırım yaz aylarında okul tatili sebebiyle kış aylarındaki kadar etkinlik yok. Bizim gittiğimiz günün ertesi günü ‘Yıldız Parkı’nda Doğa Yürüyüşü’ diye bir etkinlik olacaktı. Kids Nook çocukların rahatça kitaplara bakıp seçebildiği harika bir yer olmuş. Türkçe ve İngilizce çok çeşitli ve güzel kitapları var.İkinci dil eğitimini desteklemek isteyenler farklı seviyelere göre birçok kitap bulabilir burada.Kızlar kendilerine kitap seçtikten sonra orada kaldığımız sürenin neredeyse tamamını ağaç evde geçirdiler. Muhtemelen o yaşta olsaydım benim de en sevdiğim yer ağaç ev olurdu.

kidsnook
kidsnook
2 kez de benim her İstanbul’a gidişimde mutlaka uğradığım Kapalıçarşı,Sultanahmet,Eminönü tarafına gittik. Metrobüs ve tramvay yolculuğu”geldik mi,ne kadar kaldı”sorularıyla geçtiBüyük kızım bizimle yürürken,küçük kızım”küçük bacaklar ağrıyo” deyip attı üstüme kendini!Buralar kalabalık olduğu için çocuklara biraz fenalık gelebiliyor ama son duraklardan ikisi Şekerci Hacı Bekir ve Hamdi Restoran  olduğunu duyan gençler yorgunluğu sineye çektiler

0 yorum

Bir Cevap Yazın