Avunma (Teselli) Nesneleri

4 Kasım 2014 tarihinde yazıldı.
uyku-arkadasi

Bebekler doğduktan hemen sonra kendilerini hala anneyle aynı vücutta görüyorlar.  Bu algı daha sonra kendi bedenleri ve annelerinin bedenlerinin farklı olduğunu anlamalarıyla sona eriyor. Avunma veya geçiş dönemi nesneleri alışılmamış, nadir yaşanan durumlarda veya çocukların uyku zamanlarında psikolojik rahatlama sağlıyor. Bu avunma nesneleri bir tür battaniye, peluş hayvan veya en sevdikleri oyuncak olabilir.

Yurtdışında acil durumlarda kullanılan ambulans, polis arabası gibi araçlarda bazen peluş oyuncaklar bulunduruluyor. Bunun sebebi ise bir kazaya karışmış ve şok geçiren insanlara teselli ve rahatlama sağlamak.

Çocuk gelişiminde avunma nesneleri için “geçiş dönemi nesnesi” terimi kullanılmaktadır. Geçiş dönemi nesnesi fiziki bir nesne olup,anne-bebek arasındaki bağın yerini alan bebek, battaniye, yumuşak oyuncaklar olabilir. Geçiş dönemi nesneleri ve geçiş dönemi deneyimi konseptini ortaya çıkaran İngiliz pediatrist ve psikoanalist Donald Woods Winnicott bu konuda pek çok çalışma yapmıştır.

Winnicott geçiş dönemini  iç ve dış gerçeklik arasındaki orta düzeyli gelişim evresi olarak tanımlamıştır.Bu geçiş dönemi aralığında “geçiş dönemi nesnesi”çıkar karşımıza. Küçük çocuklar ben ve ben olmayan tanımlarını ayırmaya başladıklarında tamamıyla bağımlılık evresinden göreli bağımlılık evresine doğru yol almaya başlar ve geçiş dönemi nesnelerine ihtiyaç duyarlar.

Bebekler kendilerini ve annelerini bir bütün olarak görürler. Bu aşamada anne tüm dünyayı bebeğin ayağına getirir. Bu durumda bebek tüm dileklerinin gerçekleştiği kanısına varır. Winnicott bunu “tümgüçlülük” olarak adlandırır. Her şeye gücünün yetmesi duygusunun yanında dış gerçekliğin de farkına varmaya başlar.Dış gerçekliğin farkına varmasıyla kendisini mutlu edecek nesneler aramaya başlar. Çocuğun annesinin kendisinden ayrı olduğunun farkına varması hayal kırıklığı ve kaygıyı beraberinde getirir. Annenin her zaman tüm dünyayı çocuğun ayağına getirmesi imkansızdır. Bu çocuk için çok üzücü de olsa gelişimine olumlu etki yapar. Geçiş nesnesi tam da bu süreçte kullanılabilir. Geçiş nesnesi gerçekten çocuğa ait olan ilk “ben olmayan” nesnedir.Bu nesne çocuk için anneyle ilgili tüm bileşenleri temsil eder.Anne gitgide artan sürelerde çocuktan ayrı kaldığı zaman çocuk nesne yardımıyla anne ile arasındaki bağı hayal edebilir.Geçiş nesnesi kaygıyı yatıştıracağı için özellikle uyku zamanlarında çok önemlidir.

Bu konu üzerinde Richard H Passman ve meslektaşları Wisconsin Üniversitesi’nde(A.B.D) çalışmalar yapmışlardır.Araştırma bulguları sonucunda uyku arkadaşı(security blanket)  bu nesnelere yerinde verilmiş bir isimdir. Uyku arkadaşlarına bağlılığı olan çocukların kendilerini güvende hissettiği ortaya çıkmıştır.Diğer olumlu yararları dışında uyku arkadaşları çocukların yeni durumlara adapte olmasına ve öğrenmeye yardımcı olmaktadır. Passman çalışmasında bir nesneye bağlı olmanın kesinlikle anormal olmadığı,Amerika’da çocukların en az %60′ının bir nesne bağlılığı olduğunu vurgulamıştır.

Peluş hayvanlar aynı zamanda acil servis çalışanları veya polis tarafından yangın veya suça maruz kalmış kişilere verilebilir. 11 Eylül olaylarından sonra Marita Sturken’in yazdığı “Tourists of History” kitabında Oklahoma Eyaleti’nden 60.000 adet peluş hayvan New York’a 11 Eylül’den etkilenen çocuklara,aile destek kurumlarına ve itfaiye kurumuna dağıtılmak üzere gönderilmiştir.

2011′de Travelodge otel zinciri tarafından yapılan bir araştırmaya göre İngiliz yetişkinlerin %35′inin bir peluş oyuncakla uyuduğu belirtiliyor.
2010 yılında İngiltere’de yayınlanan “The Wright Stuff” isimli bir programda 27 yaşında bir yetişkinin uyku arkadaşıyla uyuması tartışılmış. Hala uyku arkadaşıyla uyuyanların,uyumayanlara göre daha bağımsız olduğu ortaya çıkmış.Buradaki teori ise uyku arkadaşı kullanan çocukların,uyku arkadaşının sağladığı güven duygusuyla anne-babadan daha kolay ayrıldığıdır.

 

Referanslar

1.Iannelli, M.D., Dr. Vincent (Dec 12, 2004). “Security and Comfort Objects
3.http://www.ot-innovations.com/content/view/51/38
4.Young, R. M. (1994). Mental Space. London: Process Press. ch. 
5.Young, R. M. (1989). “Transitional phenomena: production and consumption,” in B. Richards, ed., Crises of the Self: Further Essays on Psychoanalysis and Politics. London: Free Association Books, pp. 57-72.
6.”Study:Dogs,Robots Cheer Elderly”Fox News. March 3, 2008. Retrieved 2009-07-17
7.The recent history of such comfort objects, particularly teddy bears, as well a critique of their comfort-providing function can be found in Marita Sturken, Tourists of History: Memory, Kitsch, and Consumption from Oklahoma City to Ground Zero(Durham: Duke University Press, 2007), here p. 7.
8.”Do you still have a security blanket?”Dr. John Grohol, PsychCentral, October 13, 2010
9.”35 percent of British adults sleep with bear”United Press International, February 21, 2012
0 yorum

Bir Cevap Yazın