Avunma (Teselli) Nesneleri

4 Kasım 2014 tarihinde yazıldı.
uyku-arkadasi

Bebekler doğduktan hemen sonra kendilerini hala anneyle aynı vücutta görüyorlar.  Bu algı daha sonra kendi bedenleri ve annelerinin bedenlerinin farklı olduğunu anlamalarıyla sona eriyor. Avunma veya geçiş dönemi nesneleri alışılmamış, nadir yaşanan durumlarda veya çocukların uyku zamanlarında psikolojik rahatlama sağlıyor. Bu avunma nesneleri bir tür battaniye, peluş hayvan veya en sevdikleri oyuncak olabilir.

Yurtdışında acil durumlarda kullanılan ambulans, polis arabası gibi araçlarda bazen peluş oyuncaklar bulunduruluyor. Bunun sebebi ise bir kazaya karışmış ve şok geçiren insanlara teselli ve rahatlama sağlamak.

Çocuk gelişiminde avunma nesneleri için “geçiş dönemi nesnesi” terimi kullanılmaktadır. Geçiş dönemi nesnesi fiziki bir nesne olup,anne-bebek arasındaki bağın yerini alan bebek, battaniye, yumuşak oyuncaklar olabilir. Geçiş dönemi nesneleri ve geçiş dönemi deneyimi konseptini ortaya çıkaran İngiliz pediatrist ve psikoanalist Donald Woods Winnicott bu konuda pek çok çalışma yapmıştır.