Ev Yapımı Ponponlar ve Çiçekler

30 Eylül 2013 tarihinde yazıldı.
ponpon

Eminim pelur kağıdından yapılan ponponlar,çiçekler son zamanlarda gözünüze çarpmıştır. Her türlü partilerde,dekorasyonda kullanılıyor. Yapması hem kolay hem de çok şık duruyor.Siz de bunlardan evde yapmak isterseniz işte ihtiyacınız olacak malzemeler:

Pelur kağıdı
Makas
Misina
Çicekçilerin kullandığı veya bahçecilikte kullanılan kolay kıvrılan tel

Mevsimlerden Hastalık…

25 Eylül 2013 tarihinde yazıldı.

Havaların bir ısınıp bir soğuması ve okulların açılması derken biz de ailece hastalık mevsimine hızlı bir giriş yaptık. Kızım ikinci haftasında hapşırmaya başlayıp bütün mikropları nazikçe bizimle de paylaştı. Çocuklar çok daha kolay atlatıyor bu tip hastalıkları. Her çocuk farklı tepki veriyor mikroplara,kimisi yüksek ateşle kimisi döküntülerle atlatıyor kış hastalıklarını.

Ben ateş çok yüksek olmadığı sürece ibuprofen ve parasetamol içerikli ağrı kesici,ateş düşürücüleri kullanmıyorum.Öksürük şuruplarının da pek faydasını görmedim şimdiye kadar.Vitamin vermeye devam ediyorum. Antibiyotiklere de bir enfeksiyon olmadığı sürece kesinlikle başvurmuyorum. Antibiyotik çocukların gelişmekte olan bağışıklık sistemlerini zayıflatır ve midenin doğal dokusundaki iyi bakterileri öldürür.Çocuklarımın enfeksiyon geçirdiklerini nefes alıp verişlerinden anlıyorum artık,o zaman yollanıyoruz doktora.Hastalık zamanı mücadele edilen bir başka sorun da iştahsızlık. Tavuk sulu çorbalar yapıyorum, ne kadar yiyebiliyorlarsa yiyorlar. 1 yaşından sonra botulism tehlikesi olmadığından öksürüklü durumlarda bal da verilebilir. Bal, boğazın arka kısmını kapladığından boğazı yumuşatıyor.1 yaşından küçük çocuklarda da soğuk algınlığı durumunda yataklarının baş tarafını yükseltmek daha rahat nefes almalarını ve burunlarının biraz açılmasını sağlıyor. Öksürük varsa bebekler/çocuklar için olan göğüs yumuşatıcı kremler ayak altlarına sürülünce iyi sonuç veriyor. Burun tıkanıklığı için de odaya sıcak suyun içine biraz okaliptüs içeren bir yağ damlatırsanız bu da işe yarıyor. Emziren bir anneyseniz sütünüzün birkaç damlasını bebeğinizin burnuna damlatırsanız bu  da faydalı oluyor.

Hepinize mümkünse hastalıksız,değilse az hastalıklı günler diliyorum.

Şimdi Okullu Olduk…

12 Eylül 2013 tarihinde yazıldı.
simdi_okullu_olduk

Okula yeni başlayan çocuklar mı yoksa anne-babaları mı daha çok şoka uğruyor bilmiyorum:) Kızım geçen sene her gün üçer saat anaokuluna gidiyordu. Bu zorunluluktan çok oyun gibiydi onun için.  Yeni başladığı ‘büyük çocukların okulu’ diye bahsettiğimiz okula da ilk 1 ay yarım gün, sonra da tam gün başlayacak. O şimdiden alışmış görünüyor ama alışamayan benim herhalde:) Hep aklıma bundan sonraki hayatında haftanın 5 günü,günün büyük bölümünü benden uzakta geçireceği geliyor… Sanırım okulda arkadaşlıklar başlayınca ben de rahat nefes alacağım. Henüz 1 hafta olmasına rağmen yarın okulla beraber bir tarlaya sebze ve meyve toplamaya gidecekler. Artık sebze meyveyi toplarlar mı yoksa köküyle beraber mi sökerler belli değil,artık bekleyip göreceğiz:) Haftaya beslenme çantası götürmeye başlayacak okula. Ben de yiyecekleri daha cazip bir hale getirmek için Japonların ‘Bento’ dedikleri beslenme kutuları ve içerikleriyle ilgili internette biraz bakınıyordum.Şu aşağıdaki sevimli tavşanı gördüm…