Doğum Sonrası Spor

29 Ağustos 2013 tarihinde yazıldı.

Hamilelikte sonlara yaklaştıkça anne adaylarını ‘ben nasıl vereceğim bu kiloları’ düşüncesi sarmaya başlıyor. Benim gibi iki hamileliğiniz de 42 hafta sürdüyse 40 haftayı geçince can sıkıntısından veriyorsunuz kendinizi yemeye:) Hani hamileliğin son zamanlarında mideniz büyüyen karnınızın üzerinde sıkışır az yemeye başlarsınız derler ya,hiç başıma gelmedi:) Birinci hamileliğim süresince hamile pilatesi yapmıştım,fazla ağırlaşmadan da yüzüyordum biraz. Sonlara yaklaşınca havuzdan çıkınca,bacaklarımın beni taşımayacağını düşündüğümde yüzmeyi bıraktım.

Doğumdan hemen sonra önerilen Kegel egzersizleri pelvik bölgede kan akışını hızlandırdığından özellikle normal doğum yapanlarda,kesi veya yırtılma durumlarının iyileşmesine destek oluyor.

Doğumdan sonraki 6 haftalık süreçte egzersiz önerilmiyor ama bebeğinizle açık havada yürüyüş hem size hem ona iyi gelir. Bir de karın meselemiz var tabiki… Eskiden popüler olan şimdilerde de tekrar ortaya çıkan doğum korselerinin karnın toparlanmasına yardımcı olduğu söyleniyor.Agent Provocateur de Gwyneth Paltrow için bir doğum sonrası korsesi yapınca satışlar patlamış haliyle. Karnın toparlanmasını bilmem ama doğumdan sonra bir tane sağlam kas kalmayan,düşecekmiş gibi hissettiğiniz karnınızı tutmak isteme hissinizi ortadan kaldırdığı kesin!