Obeziteye Karşı Uyku

4 Aralık 2016 tarihinde yazıldı.

Geçenlerde yapılan bir araştırmaya göre uykusunu alamayan 3-4 yaş grubu çocuklar daha çok kalori alıyormuş. 3-4 yaş grubuna sorsan onların hiç uykusu gelmez,hatta yorgunluktan ağlar ama bulutların bugün şekillerinin güzel olmadığına bağlarlar huysuzluklarını. 3-4 yaş grubunda hala öğle uykusu uyuyan çok çocuk tanımıyorum açıkçası. Özellikle kardeşi olanlar sanki daha da erken bırakıyor öğle uykularını veya öğle uykusu bir şekilde baltalanıyor mu desek ki:) 3-4 yaş grubunun gece-gündüz toplam en az 11,5 en fazla 13 saat uykuya ihtiyaçları varmış.

Oyuncaklar ve Dil Gelişimi

1 Şubat 2016 tarihinde yazıldı.
oyuncak_secimi

Çocuklarımız için uygun bir oyuncak seçimi internette ebeveynlerin en çok araştırdıkları konulardan biri. Son zamanlarda yapılan bir araştırma da kafaları daha da karıştıracağa benziyor. Araştırma sonucunda ışıklı, müzikli ve konuşan elektronik oyuncakların okul öncesi çocuklarda dil gelişimini yavaşlattığı saptanmış.

Bu tarz pahalı ve zeka gelişimine katkıda bulunduğu düşünülen oyuncaklar için Northern Arizona Üniversitesi araştırmacıları şöyle diyor; Oyuncaklar konuşup, şarkı söylüyorsa bebekler bunları yapmıyor…

Uyku Arkadaşları

22 Ocak 2016 tarihinde yazıldı.
uyku-arkadaslari

Uyku arkadaşlarıyla ilgili epey sorular soruluyor. Herkese yardımcı olması açısından
yıkaması,kullanması,alıştırması konusunda birkaç detay…
Tüm uyku arkadaşları hatta www.britbee.com‘daki tüm ürünler anti alerjik materyallerden yapılmış,Avrupa Birliği (CE ve EN71) ve A.B.D. (ASTM) standartlarına uygundur.
Uyku arkadaşları kategorisindeki tüm ürünler yenidoğandan itibaren uygundur.
Uyku arkadaşları elde veya makinede nazikler için olan bir programda,bebek deterjanıyla yıkanabilir. Asarak değil,yıkandıktan sonra şeklini vererek serip kurutulur.
Bebeklerin en iyi tanıdığı ve istediği koku anne kokusu olduğundan uyku arkadaşını bebeğinize vermeden önce birkaç kez sizinle uyumasını öneriyoruz. Eğer gündüz de geceliğinize/pijamanıza sararsanız,uyku arkadaşına iyice kokunuz siner.

Hastane Çantası Hazırlama

9 Temmuz 2015 tarihinde yazıldı.
hastane çantası

İlk bebeğimi beklerken en çok araştırdığım konulardan birisi buydu sanırım. Hazırlıksız yakalanmak en sevmediğim şeylerden birisi…Hastane çantasına konulacak şeylerin en başında doğum planınız/gebelik dosyanız/raporlarınız/notlarınız geliyor…İlk doğumumda doğum planı yapmıştım ama normal doğumlar sürprizlerle dolu olduğu için benim doğumum ve doğum planım arasında dağlar kadar fark vardı.Buna rağmen doğum planı yapmanın faydalı olduğunu düşünenlerdenim. Ben bu sefer iki tane not ekledim doğum dosyama…Birisi göbek kordonunun geç kesilmesi diğeri de Türkiye’ye gelip gittiğimiz için yaptırmak istediğimiz İngiltere’de rutin olmayan BCG aşısı…Göbek kordonunun kesilmesi kordondaki atımlar (kalp atışı gibi) durana kadar beklenirse bebeğe %30 oranında daha fazla kan akışı olduğu,demir deposunda artış sağlayıp anemi riskinin azaldığı söyleniyor… İngiltere’de her hastane ve ev doğumunda rutin olarak bebek doğduğu gibi annenin göğsüne koyuluyor yani ten-tene temas sağlanıyor.Eğer rutin olan bu değilse doğumdan önce talep etmek en doğal hakkınız.

Oxford Gezi Rehberi

23 Haziran 2015 tarihinde yazıldı.
oxford

Oxford, İngiltere’ye gelip ziyaret edilmeden dönülmemesi gereken yerlerden biri…Şehir olarak Oxford-Cambridge karşılaştırması çok yapılır ama her ikisinde de yaşamış biri olarak önce mutlaka Oxford’u görün derim…Bizim hem nikahımızın olduğu hem de ilk bebeğimizi kucağımıza aldığımız yer olduğu için özel. Peki nereleri gezsek,nerede kalsak,ne yesek ne içsek derseniz de size mini bir gezi rehberi…

Oxford merkezi birbirinden güzel üniversite binalarıyla dolu. Oxford Üniversitesi 38 kolejden oluşuyor… Kolejler belli zamanlarda ziyaretçilere açık…

Yaşa Göre Oyuncak Seçimi

5 Mart 2015 tarihinde yazıldı.

Oyuncaklar çocukların gelişim seviyeleri ve kabiliyetlerine uygun olmalıdır.Oyuncak alırken dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi etiketlerde bulunan CE işaretidir. Bu işaret oyuncağın Avrupa Ekonomik Alanı’nın sağlık ve güvenlik kurallarına uygunluk sağladığını gösterir. EN71 oyuncakların Avrupa sağlık ve güvenlik testlerinden,ASTM ise Amerika sağlık ve güvenlik testlerinden geçtiğini gösterir.Bunun dışında üreticinin koyduğu yaş kuralları da dikkate alınmalıdır.Oyuncakların yaşlara göre uygunluklarına gelince…

0-6 Ay
Bebekler en çok çevredeki bireylere bakmayı severler. Canlı renkler ve farklı yüzler dikkatlerini çeker.Elleri ve ayakları onlar için birer eğlence kaynağıdır.

Tutup sallayabilecekleri,ses yapan oyuncaklar
Diş çıkarma oyuncakları
Farklı dokulara sahip toplar
Bebeklerin kontrast renkleri daha iyi gördükleri söylenir. Bizim tercihimiz siyah-beyaz ve canlı renklerde içinde farklı dokular olan bez kitaplar olmuştu.
Peluş oyuncaklar
Kitap ve ninni kayıtları
Kırılmayan aynalar,içinde değişik yüzler ve yüz ifadeleri olan kitaplar

Avunma (Teselli) Nesneleri

4 Kasım 2014 tarihinde yazıldı.
uyku-arkadasi

Bebekler doğduktan hemen sonra kendilerini hala anneyle aynı vücutta görüyorlar.  Bu algı daha sonra kendi bedenleri ve annelerinin bedenlerinin farklı olduğunu anlamalarıyla sona eriyor. Avunma veya geçiş dönemi nesneleri alışılmamış, nadir yaşanan durumlarda veya çocukların uyku zamanlarında psikolojik rahatlama sağlıyor. Bu avunma nesneleri bir tür battaniye, peluş hayvan veya en sevdikleri oyuncak olabilir.

Yurtdışında acil durumlarda kullanılan ambulans, polis arabası gibi araçlarda bazen peluş oyuncaklar bulunduruluyor. Bunun sebebi ise bir kazaya karışmış ve şok geçiren insanlara teselli ve rahatlama sağlamak.

Çocuk gelişiminde avunma nesneleri için “geçiş dönemi nesnesi” terimi kullanılmaktadır. Geçiş dönemi nesnesi fiziki bir nesne olup,anne-bebek arasındaki bağın yerini alan bebek, battaniye, yumuşak oyuncaklar olabilir. Geçiş dönemi nesneleri ve geçiş dönemi deneyimi konseptini ortaya çıkaran İngiliz pediatrist ve psikoanalist Donald Woods Winnicott bu konuda pek çok çalışma yapmıştır.

Çocuk Dostu Mekanlar

11 Eylül 2014 tarihinde yazıldı.

Geçenlerde döndüğümüz İstanbul’da neler yaptık, neleri sevdik sizlerle paylaşmak istedim. 1 ay kadar İstanbul’da kaldık, sadece birkaç günlüğüne Bozcaada’da çocuk dostu bir otele gittik. Tatil detayları yakında blogda olacak.

Ziyaret ettiğimiz yerlerden birisi Marmara Forum AVM’deki Minopolis Çocuk Şehri’ydi. Kızlarım neredeyse 3 ve 5,5 yaşındalar. Minopolis’i sevdik ama daha büyük çocukların daha çok eğleneceğini düşünüyorum. Kızların yaşları küçük olduğu için her mesleği deneyimleme fırsatları olmadı.

Çocuklarla Seyahat ve Tatil Hazırlıkları

3 Temmuz 2014 tarihinde yazıldı.
çocuklarla seyahat

Ben ve iki kızım (2,5 ve 5 yaşlarında) 2 hafta sonra 4 saatlik bir uçak yolculuğu yapacağız. Yakında seyahat edecek olan veya nasıl olur diye merak edenler için; biz neler yapacağız,bavulumuza neler koyacağız sizinle paylaşmak istedim. Ben gidiş ve dönüş yolculuklarını tek başıma yapıyorum,genelde 4-5 hafta kaldığımız için eşim tatilin ortasında bize katılıyor. Büyük havaalanı terminallerinde kızları kontrol etmek biraz zahmetli olsa da zaman bir şekilde geçiyor.Bu sene işimi kolaylaştıracak başka bir çözüm de havaalanları lounge üyeliği olacak. Özellikle Türkiye’de havaalanlarında herşey 5 katına satıldığı için lounge üyeliği gayet avantajlı olacak,çocuklara oyun alanları olması da cabası.Bankalar ve telefon şirketleri makul fiyatlara üyelik sunuyorlar.

Uyku Hikayemiz 4 – Mutlu Son

6 Mayıs 2014 tarihinde yazıldı.

Uyku hikayemizin son bölümüne yani “Mutlu Son” bölümüne geldik.

Uyku eğitiminde pek çok değişik yaklaşım olduğu gibi uyku eğitimini de yapan ve yapmayan birçok ebeveyn var. Ben kendi deneyimime dayanarak hayatımızı değiştirdiğini düşünüyorum. Gündüz bir düzen oturttuğumuz halde, gece sayısız kez uyanıp kendini de beni de bitkin düşürüyordu. Uyku eğitimini yapmadan önce bolca araştırdım bu konuyu…Dr Christopher Green’in “Her Yönüyle Çocuk Yetiştirme Sanatı” kitabından çok faydalandık. Gündüz uykularına devam ettik, banyo ve beslenme saatlerini akşam saat 19:00′da yatakta olacak şekilde ayarladık. Annesi emzirirken uykuya dalmaya alışan çocuk için bir şok oldu tabiki ama başlayınca da sonunu getirmek gerek.

« Sonraki Yazı